Regionsbestyrelsen

29. juli 2019

Regionsbestyrelsen for Venstre i Region Nordjylland er sammensat i følge Venstres vedtægter og en naturlig følge heraf er, at samtlige kommuner i regionen er repræsenteret i bestyrelsen. For at styrke samarbejdet og sammenholdet med Venstres Ungdom i regionen, har VU i Region Nordjylland to repræsentanter i regionsbestyrelsen. Det er også naturligt for regionsbestyrelsen at have et nært og tillidsfuldt samarbejde med regionsrådets Venstremedlemmer og regionens valgte medlem af Venstres Hovedbestyrelse.

Regionsbestyrelsen har følgende medlemmer:

Bestyrelsens konstituering 

Formand 
Pernille Roth
Telefon: 2515 1556 
E-mail: venstre@pernilleroth.dk

Næstformand
Gunhild Olesen Møller
Telefon: 2332 9210
E-mail: gunhildom@gmail.com

Kasserer
Jørgen Lind Thomsen
Telefon: 2737 8637  /  9892 0492
E-mail: jlt@has.dk

Sekretær
Kurt Mikkelsen
Telefon: 
E-mail: kurt.mikkelsen@has.dk


Kommunernes repræsentanter i regionsbestyrelsen

Brønderslev Kommune
Christian Kjærgaard Nielsen
Telefon: 9883 1426 
E-mail: vangen@nielsen.mail.dk

Frederikshavns Kommune
Torben Larsen
Telefon: 2441 1027
E-mail: damstedlarsen@skagennet.dk

Læsø Kommune
Thomas Christiansen
Telefon: 2523 7918 
E-mail: andreaklitbo@gmail.com

Hjørring Kommune
Kurt Mikkelsen
Telefon: 2245 3694
E-mail: kurt.mikkelsen@has.dk

Jammerbugt Kommune
Arne Andersen
Telefon: 2323 7765
E-mail: aba@besked.com

Aalborg Kommune
Lotte Bibi Back  
Telefon: 
E-mail: l.back@rn.dk

Rebild Kommune
Svend Hørsman
Telefon: 2143 8756   /   9839 1752
E-mail: hoersman@yahoo.dk

Vesthimmerlands Kommune 
Lone Cecilie Buus Jensen
Telefon: 2939 6218
E-mail: lcjebuus@gmail.com

Mariagerfjord Kommune
Pernille Roth
Telefon: 2515 1556
E-mail: venstre@pernilleroth.dk

Thisted Kommune
Tage Espersen
Telefon: 4011 5429
E-mail: tage-es@hotmail.com

Morsø Kommune
Gunhild Olesen Møller
Telefon: 2332 9210
E-mail: Gunhild.olesen.moller@rn.dk

VUs repræsentanter: 
Martin Hessellund Søgaard
Telefon: 5370 2912
E-mail: soegaard.martinhessellund@gmail.com

Lasse Damtoft Nielsen
Telefon: 2877 3438
E-mail: lasse-damtoft@hotmail.com

Regionsrådets repræsentanter:
Lone Sondrup
Telefon: 2320 8689
E-mail: l.sondrup@rn.dk

Peter Therkildsen
Telefon: 3036 6609
E-mail: p.therkildsen@rn.dk

Europaudvalget:
Dennis Laumann Vestergaard
Telefon: 2617 2238
E-mail: Dennis.L.Vestergaard@gmail.com